PARUN GERHARD PAUL VON ROSEN Rand 1920
märts 22, 2018
ANTS MURAKIN Pühajärv 1930-40-ndad
märts 26, 2018
Show all

VALLI LEMBER-BOGATKINA Vanalinna motiiv 1959

Helista 5150553

“Vanalinna motiiv” on lõbus, rõõmsameelne pisut stiliseeritud vaade Tallinna vanalinna eriilmelistele majadele, kus peegeldub võimsalt koha olemus. Nagu eespool öeldud, on Valli Lember-Bogatkinale kõige olulisem maalimisel väljendatud tundmine, tunnetus või emotsioon. Vähemasti siinsele anonüümsele kirjutajale seostub soojades toonides pisut müstilise roosa värviga ja paari pisikese figuuriga linnavaade optimistliku melanhooliaga, ehk ka õnneliku üksiolemisega iseenda ja enesega.

Žanr: linnavaade, olustikud

Materjal: akvarell

Kunstnik: Valli Lember-Bogatkina

Mõõdud: 43,4 x 58,5 cm

Kirjeldus

Kunstniku kohta

Valli Lember-Bogatkina (s 1921) on eesti kunsti elav legend, ta on eelkõige tuntud akvarellimaalijana. Valli Lember õppis aasta Pallases, seejärel Riigi Kunsttööstuskoolis, mille lõpetas 1940. aastal kiitusega dekoratiivmaali erialal. Ta on õppinud Roman Nymani, Eerik Haameri ja August Janseni käe all. Ta täiendas end Tallinna Kujutava ja Rakenduskunsti Koolis, misjärel 1942. aastast on tegutsenud peamiselt Tallinnas vabakutselisena. Lember-Bogatkina on viibinud palju välisreisidel, näiteks on ta olnud Siberis Baikali-Amuuri raudtee ehituse juures, samuti maalinud Sri Lankat ja Kuubat. Tema pagasis on hulgaliselt visandeid ja etüüde lugematutest reisidest (seal, kus teised kasutavad fotoaparaati või videokaamerat, on Valli Lember-Bogatkinal kaasas joonistusplokk). Samuti on teda inspireerinud suvemaja Karepal, mille soetas koos abikaasa Vladimir Bogatkiniga. Kunstnik on samavõrd andekas loodusvaadete jäädvustamisel kui ka portreede maalimisel; ta on kavandanud ka postkaarte ja plakateid ning illustreerinud raamatuid (ta alustas sõjajärgsetel aastatel lasteraamatute viljaka illustraatorina; naiivdekoratiivne, hoogne, kergelt lokkiv sulejoonistus “Imeveski” (1946) jt raamatute illustratsioonid ilmutasid juba isikupära). Valli Lember-Bogatkina akvarellidega sama kuulsad on koos Margarita Fuksiga teostatud Kalevi spordihalli fassaadi dekoratiivpannoo ning Mustamäe tee ja Ehitajate tee suurpaneelmajade kaunistused. Tähelepanuväärsed on samuti Kohtla-Järve restorani Trilobiit kivimosaiik (1967). Oma kunstnikukarjääri alguses oligi Lember-Bogatkina meelistehnikaks monumentaalmaal.

1940-ndate alguse mees- ja naisaktid on hämmastavalt detailitäpsed. Need annavad edasi nii toonasele ajastule iseloomulikku joonistamisviisi kui ka kunstniku enda subjektiivsest suhetest modellidega. Ka järgnevatel aastakümnetel võime leida selgeid märke neile iseloomulikust kujutamislaadist. Kuid seda eri kümnenditele omast võime leida ka teistest Lember-Bogatkina joonistustest, olgu need tehtud pliiatsi, söe või pastelliga. Teemadering on tal väga lai: see on nimelt maailm tema ümber, kõikvõimalikud Karepa-teemalised tööd, portreed, Tallinn. Omaette võib tuua esile reisidel loodut. Valli Lember-Bogatkina akvarelli laad kujunes välja alles 1960. aastatel. Kümnendile iseloomulik ekspressiiv-dekoratiivse üldistuse taotlus sobis tema temperamentsele natuurile, aga ka akvarellile.

Ta fikseerib maailma enda ümber, ta näeb seda harvaesineva helgusega. Ta ei otsi erakordseid vaateid. Suurimat rõõmu tunneb ta siis, kui vaataja ära tabab, mida ta mõnda motiivi maalides on tundnud. Lember-Bogatkina loomingule on iseloomulik romantiline loodusikonograafia. Loodus on lopsakas, värvika ja elava tõlgendusega. Ta tabab karakteri kiirelt, mille tulemus on teinekord rõhutatult ekspressiivne, impressionistlikult hele ja õhuline.

 

 

 

 

Ülevaated (0)

Ülevaated

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “VALLI LEMBER-BOGATKINA Vanalinna motiiv 1959”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *